روابط عمومی شهرداری اراک

شهرداری اراک در خدمت شهروندان عزیز؛پیام گیر 137؛تلفکس:3124820؛سامانه پیام کوتاه:30007137

مطلب شماره 117
ساعت ٩:٤٢ ‎ق.ظ روز ۱۳۸۸/٤/۱   کلمات کلیدی: سازمان پارکها و فضای سبز شهرداری اراک

ابراز رضایت اعضای شورای شهر اراک از پروژه های فضای سبز اراک

 رییس شورای اسلامی شهر اراک گفت:عملکرد شهرداری در زمینه گسترش فضای سبز شهری و توسعه محیط های تفریحی  بسیار مناسب بوده است به گونه ای که نسبت به گذشته شرایط بسیار مناسب تری در زمینه محیط شهری در اراک حاکم شده است.


سید علی قائم مقامی،با بیان این مطالب افزود:یکی از نکات بسیار مهم در زمینه توسعه شهری اراک،توسعه متوازن در همه مناطق شهری در رابطه با فضای سبز است.

وی توضیح داد:در حال حاضر پس از اقدامات خوب شهرداری اراک شاهد هستیم که تمام مناطق شهری به صورت همگون در جهت توسعه فضای سبز پیش رفته اند و در مناطق مختلف شهری که  شاهد عقب ماندگی در زمینه فضاهای سبز بوده ایم؛با کارهای صورت گرفته مشکلات برطرف شده است.

وی از رضایت مندی اعضای شورای شهر در رابطه با فعالیت های شهرداری خبر داد و افزود:دغدغه های شورای شهر با خدمات خوبی که از سوی شهرداری به مردم ارائه شده است برطرف شده که این مهم سبب همکاری اعضای شورای شهر با شهرداری اراک می شود.

قائم مقامی،تاکید کرد:اعضای شورای شهر با توجه به همکاری که از سوی شهرداری صورت گرفته است خواهان اتحاد و همکاری با یکدیگر هستند تا بتوانند کمبودهای شهر را برطرف نمایند.

وی تاکید کرد:مردم اراک از عملکرد شهرداری رضایت دارند که باید این امر در تصمیم گیری ها مورد نظر باشد.

رئیس شورای اسلامی شهر اراک ادامه داد:سرانه فضای سبز شهر اراک هم اینک 5/12 متر است که تلاش می‌شود با اجرای برنامه‌هایی تا افق 1404 این میزان به 20 متر افزایش یابد.

سید علی قائم‌مقامی فر افزود:بر اساس استانداردهای جهانی سرانه فضای سبز 25 متر است که این میزان هم‌اینک در شهر اراک 5/12 متر بوده در حالی که این مقدار فضای سبز اراک به خوبی در مناطق مختلف این شهر توزیع نشده است.

وی اضافه کرد:با وجود کمبود فضای سبز در اراک به عنوان یکی از کلانشهرهای کشور،این شهر در میان 10 شهر بزرگ کشور از وضعیت مناسبی از نظر فضای سبز برخوردار است،ولی تا رسیدن به استانداردها در تامین فضای سبز با مشکل روبرو است.

رئیس شورای اسلامی شهر اراک با اشاره به اینکه در برخی از مناطق شهر اراک،وفور فضای سبز و در برخی نقاط دیگر فقر شدید در فضای سبز به چشم می‌خورد،اظهار داشت:در منطقه یک اراک 5/18 هکتار فضای سبز،در منطقه 3 اراک 5/9 هکتار فضای سبز و در منطقه مرفه‌نشین اراک نیز حداقل فضای سبز معادل 5/6 هکتار فضای سبز وجود دارد که این نشان از توزیع نامناسب فضای سبز در مناطق مختلف اراک دارد.

به گفته وی،در مناطق 2 و 3 شهر اراک با وجود تعریف طرح تفصیلی با مشکل در تامین فضای سبز در این نواحی شهرداری روبرو هستیم که برای رساندن این مناطق به استانداردهای تعریف شده در طرح تفصیلی به همکاری و مساعدت مردم در تامین زمین برای اجرای فضای سبز نیازمند هستیم.

رئیس شورای اسلامی شهر اراک با بیان اینکه شهرداری اراک به ‌مناطق حاشیه شهر در تامین فضای سبز اهتمام مناسبی از خود نشان داده است،خاطرنشان کرد:در شهرک‌های جدید‌الاحداث در کوی بعثت 2 و کوی حمید شهرداری اراک با در نظر گرفتن دهها هکتار زمین برای ایجاد پارک اقدامات مناسبی را برای تامین فضای سبز مورد نیاز در این مناطق صورت داده است.

قائم مقامی با اشاره به اینکه برای تامین خاک زراعی مورد نیاز در اجرای طرح‌های مربوط به فضای سبز اراک هم‌اینک قراردادهایی با افراد و مالکان خصوصی در شهر به امضا رسیده است،تصریح کرد:چندین نقطه برای تامین خاک زراعی مورد نیاز در شهر اراک در نظر گرفته شده و کار شناسایی مکان‌هایی دیگر نیز در دست انجام است که تلاش شده است با انعقاد قرارداد با مالکان خصوصی این زمین‌ها مشکلات در تامین خاک مناسب برای فضای سبز اراک را برطرف کنیم.

وی به اقدامات شورای شهر اراک برای افزایش تعداد پارک‌ها در شهر اراک اشاره کرد و عنوان داشت:شورای شهر اراک و شهرداری این شهر با اجرای طرح پارک محله و پارک مسجد در دو سال اخیر بالغ بر 67 پارک را در مجاورت مساجد و در مناطقی که با فقر بیشتری در فضای سبز روبرو بوده‌اند،ایجاد کرده است که انتظار می‌ورد این تعداد تا پایان دوره سوم شورای شهر اراک با اختصاص اعتبار کافی به 100 پارک افزایش یابد که در صورت تحقق آن به فضای سبز اراک اضافه خواهد شد.

رئیس شورای اسلامی شهر اراک با اشاره به مصوبه دولت در تامین یک هزار هکتار فضای سبز در این شهر در قالب طرح جامع کاهش آلودگی هوای اراک اضافه کرد:متاسفانه بسیاری در اجرای این مصوبه در مقابل شورای شهر اراک و شهرداری سنگ‌اندازی می‌کنند و با این مجموعه‌ها همکاری نمی‌کنند که این موضوع سبب شده است اجرای تعهدات شهرداری و دولت در تامین این میزان فضای سبز با مشکل روبرو شود.

به گفته قائم مقامی،انتظار می‌رود مردم با شهرداری در افزایش فضای سبز در اراک همکاری و همراهی کنند و از تنگ‌نظری در اجرای آن خودداری کنند تا منافع آن به نفع مردم شهر بیش از گذشته نمود یابد.

رئیس شورای شهر اراک افزود:شهرداری هم‌اینک در هسته مرکزی شهر اراک برای ایجاد فضای سبز با مشکلات جدی روبرو است و قادر نیست با اعتبارات اندک خود زمین‌ مورد نیاز را برای ایجاد فضای سبز به تملک درآورد که می طلبد با همکاری مردم این مشکل برطرف شود.

وی از افزایش 125 درصدی بودجه سازمان فضای سبز شهرداری اراک نسبت به سال قبل از آن خبر داد و اظهار داشت:این در حالی است که بودجه سال جاری این سازمان در مقایسه با سال‌های 84 و 85 بیش از 300 درصد افزایش داشته است که تحرکات گسترده در تامین فضای سبز مورد نیاز در این شهر حاصل این افزایش بودجه بوده است.

قائم‌مقامی ابراز امیدواری کرد به دلیل آلودگی هوا در شهرهای اراک و ساوه مسئولان استان مرکزی از محل مازاد درآمدهای استان اعتبارات بیشتری را برای تامین فضای سبز موجود در این شهرها به شهرداری‌ها اختصاص دهند.

وی در پایان گفت:استانداری مرکزی برای افزایش فضای سبز در اراک تاکنون از محل اعتبارات استان 500 میلیون تومان به شهرداری اراک اختصاص داده است.

رییس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر اراک نیز دراین رابطه گفت:در بازدید از پروژه های سازمان پارک ها و فضای سبز شهرداری اراک شاهد پیشرفت های خوبی بوده ایم که این امر می تواند بسیاری از مشکلاتی که از نبود فضای سبز در شهر می توانست وجود داشته باشد را برطرف کند.

منوچهر کاظمی با بیان این مطلب افزود:زمین های خالی شهر در سیاست جدید شهرداری تبدیل به فضاهای سبز شده است که این کار نمای زیبایی به شهر داده است.

وی از رضایت مندی مردم اراک در خصوص اقدامات شهرداری خبر داد وافزود:درخت های مناسب و خوبی با توجه به شرایط زیست محیطی در اراک کاشته شده است و خدمات خوبی در رابطه با فضای سبز به مردم ارائه شده است که باید این خدمات دهی را تحسین نمود.

یکی دیگر از اعضای شورای شهر اراک نیز در این رابطه گفت:عملکرد شهرداری در زمینه زیباسازی محیط شهری رضایت بخش می باشد.

زینت السادات کریمی تاکید کرد:اقداماتی که در رابطه با زیباسازی محیط شهری از سوی شهرداری انجام شده است سبب زیباسازی محیط شهری و رضایت مندی مردم می شود.

رییس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر اراک نیز گفت:بازدید اعضای شورای شهر اراک تلفیقی بود از کمیسیون خدمات شهری و کمیسیون فرهنگی و اجتماعی که کارهای فرهنگی سطح شهر را مورد بازدید قرار دادند.

اشرف بهادری با بیان این مطلب افزود:یکی از اقدامات بسیار پسندیده شهرداری تبدیل زمین های خالی سطح شهر به فضای سبز بوده است که می تواند نقش گسترده ای در افزایش نشاط مردم داشته باشد.

وی تاکید کرد:نصب پلاکاردها،تعامل مثبت شهرداری با مردم در جهت توجیه آنها، نصب وسایل تفریحی و ورزشی در پارکها،بوجود آوردن فضای فرهنگی و مناسب در قلعه سلطان آباد اراک و برگزاری سیرک در اراک از جمله فعالیت های بسیار مثبت شهرداری در سطح شهر بوده است.

وی خاطرنشان ساخت:اعضای شورای شهر در بازدید خود از فعالیت های شهرداری،تلاش ها و خدمت رسانی ها را مشاهده کردند که باید با هموار کردن مسیر و سیاست گذاری درست زمینه را اقدامات شهرداری فراهم کنند.

بهادری در پایان تاکید کرد:سیاست گذاری های شورای شهر نتایج اثر بخش خود را در جامعه داشته است و برای اجرایی کردن این سیاست ها باید از تلاش های مجموعه شهرداری اراک تقدیر به عمل آید.