روابط عمومی شهرداری اراک

شهرداری اراک در خدمت شهروندان عزیز؛پیام گیر 137؛تلفکس:3124820؛سامانه پیام کوتاه:30007137

مطلب شماره 17
ساعت ۱٢:٤٩ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/۱٠/۸   کلمات کلیدی:

پل شماره یک مجموعه تقاطع غیر همسطح میدان جهاد اراک

مورد بهره برداری قرار گرفت

پل شماره یک مجموعه تقاطع غیر همسطح میدان جهاد اراک با حضور جمعی از مسئولین شهر اراک،نمایندگان مردم اراک در مجلس شورای اسلامی،شهردار و معاونین شهرداری اراک مورد بهره برداری قرار گرفت.


 

فرماندار اراک در این جلسه گفت:شهر اراک زادگاه بزرگان زیادی است و همچنین دارای فرهنگ بسیار غنی می باشد و مردم این شهر نیز در همه عرصه های انقلاب با توان و قدرت در جبهه های حق علیه باطل با قدرت حاضر شده اند که بر این اساس باید شهر اراک نیز سرآمد همه شهرها در زمینه عمران و آبادانی باشد.

محمد حسن آصفری با بیان این مطالب افزود:عمران و آبادانی شهر اراک تنها با فعالیت های شهرداری امکان پذیر نیست و سایر دستگاههای دولتی نیز در این خصوص باید با همکاری و تعاون زمینه را برای اقدامات شهرداری فراهم کنند.

وی با مثبت ارزیابی کردن تعامل گسترده دستگاههای خدمات رسان شهر اراک در زمینه ساخت پل شماره 1 تقاطع غیر همسطح میدان جهاد اراک،گفت:تعامل بسیار خوبی بین دستگاههای خدمت رسان در جهت انجام هرچه سریع تر پروژه میدان جهاد انجام شد که سبب تسریع در انجام این پروژه گردید.

آصفری اظهار داشت:فرمانداری اراک حمایت های خود را از اقدامات شهرسازی اراک اعلام می کند و در مواردی که اقدامات شهرداری با تعامل خوب همراه نشود،فرمانداری با حضور نسبت به رفع مشکلات اقدام می کند.

رییس شورای اسلامی شهر اراک نیز در این جلسه گفت:همدلی و همرنگی بسیار خوبی در مسئولین شهر اراک بوجود آمده است که این امر سبب تسریع در امر خدمات رسانی و شهرسازی می شود.

سیدعلی قائم مقامی با بیان این مطالب افزود:تعامل مثبت و سازنده ای که در میان مسئولین شهر اراک فراهم شده بود سبب شد تا این پروژه به سرعت انجام شود.

شهردار اراک نیز گفت:محل اجرای پل شماره 1 مجموعه تقاطع غیر همسطح میدان جهاد اراک محل عبور لوله اصلی آب و گاز بود و همچنین مسیر عبور فیبر نوری و شبکه مخابرات نیز بود که با تعامل بسیار خوب دستگاههای اجرایی،فضا برای فعالیت فراهم شد.

دکتر علی اکبر کریمی افزود:پل شماره یک مجموعه تقاطع های غیر همسطح میدان جهاد اراک تنها با حدود 2 ماه تاخیر آماده بهره برداری شد.

وی ادامه داد:عملیات اصلی پل شماره یک مجموعه تقاطع های غیر همسطح میدان جهاد اراک که از اوایل سال جاری آغاز شده بود تا حدود یک ماه قبل همچنان ادامه داشت.

کریمی با اشاره به تاخیری که در این پروژه بوجود آمد،اظهار داشت:عملیات اجرایی این پروژه به قدرت و سرعت انجام شد و تنها به دلیل برخی از ناهماهنگی ها و مشکلاتی که خارج از توان شهرداری بود با تاخیر دو ماهه به بهره برداری رسید.

وی تعامل دستگاههای خدمات رسان استان مرکزی را در زمینه این پل بسیار خوب توصیف کرد و افزود:همکاری دستگاههای دولتی در زمینه انجام این پل بسیار خوب بود و همکاری های صورت گرفته سبب افزایش سرعت در انجام این پروژه شد.

کریمی تاکید کرد:برای اولین بار در محل اجرای این پروژه شاهد نصب روز شمار بودیم که این امر در پروژه های عمرانی شهر اراک ادامه می گیرد و بر اساس آن اقدام می شود.

شهردار اراک با اشاره به پل های دیگر این پروژه خاطرنشان ساخت:به سرعت انجام 4 پل دیگر این پروژه در دست اقدام است و فعالیت های عمرانی در زمینه آنها در حال انجام است.

وی در خصوص اعتبارات این پروژه اظهار داشت:در مجموع برای این پروژه اعتبار 5 میلیارد و 500 میلیون تومانی در نظر گرفته شده است که در حدود 1میلیارد تومان نیز از اعتبارات استانی به این پروژه اختصاص داده شد که این پروژه و فضاهای سبز آن را شامل می شود.

در ادامه مراسم مسئولین،نمایندگان مردم اراک،کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی،اعضای شورای اسلامی شهر اراک،شهردار،معاونین شهردار و جمعی از خبرنگاران از پروژه های تقاطع های غیر همسطح میدان جهاد اراک بازدید کردند.

معاون فنی و عمرانی شهرداری اراک در جریان این بازدید ها گفت:تقاطع غیر همسطح میدان های جهاد دارای 5 پل است که بزرگترین پل مورد بهره برداری قرار گرفت و باقی این پل ها نیز در حال اقدام هستند.

مهندس صفر علی صالحی با بیان این مطلب افزود:حجم بتن ریزی پل شماره 1 هزار و 280 مترمکعب است و ارتفاع پل نیز دال 1متر و 50 سانتی متر است.

وی اضافه کرد:طول پل 53 متر و عرض آن 20 متر است و حجم کلی آرماتور بندی 300 تن است.

وی در خصوص مجموعه پل های دیگر این تقاطع اظهار داشت:خاک برداری پل شماره 4 مجموعه تمام شده است و غالب های عرشه آن نیز انجام شده است و اقدامات عمرانی در زمینه پل شماره 4 همچنان ادامه دارد.

صالحی تاکید کرد:همزمان 5 پل مجموعه تقاطع های غیر همسطح میدان جهاد اراک در حال انجام هستند و اقدامات عمرانی در خصوص ادامه این پروژه در حال انجام است.

معاون فنی و عمرانی شهرداری اراک با اشاره به انجام فعالیت های جدید در جهت نصب عرشه پل ها در این پروژه عنوان کرد:عرشه پل در روی زمین ساخته می شود و سپس زیر عرشه خالی می شود که این امر برای اولین بار در استان مرکزی اتفاق می افتد و سبب صرفه جویی در وقت و هزینه ها می شود.

وی در خصوص آماده شدن پل های دیگر مجموعه تقاطع های غیر همسطح میدان جهاد نیز گفت:تا پایان سال جاری امید است که یکی دیگر از پل ها این مجموعه آماده بهره برداری شود و باقی پل ها نیز به ترتیب در سال جاری به بهره برداری برسند.

معاون اجرایی سازمان عمران شهرداری اراک نیز در جریان این بازدید گفت:مجموعه تقاطع غیرهمسطح میدان جهاد،شامل پنج پل است که در صورت بهره برداری کامل،نقش بسزایی در حل معضلات ترافیک شهر اراک و ورودی و خروجی های اصلی این شهر ایفا می کند.

مهدی باستانی افزود:اجرای این طرح با توجه به ورودی و خروجی و رمپ های در نظر گرفته شده،گره های ترافیکی سه میدان شهر اراک شامل "جهاد"،"ولیعصر" و "سرداران" را باز خواهد کرد.

به گفته وی،برای جلوگیری از تداخل ترافیکی در ورودی شهر اراک،در میدان های سرداران و ولیعصر که از جمله راههای قابل دسترسی به این تقاطع است،تقاطع های غیرهمسطح ایجاد می شود.

وی میزان پیشرفت فیزیکی و عملیات ساخت پل دوم را حدود 70 درصد،پل سوم 50 درصد و پل های چهارم و پنجم را به ترتیب با 25 و 10 درصد اعلام و ابراز امیدواری کرد مجموعه این طرح بزرگ و زیربنایی تا پایان امسال خاتمه یابد.

باستانی در پایان گفت:بر اساس برنامه زمان بندی شده،پل های دوم و سوم (دور برگردان خیابان هپکو) تا پایان امسال و پل های چهارم (خروجی اراک به سمت تهران) و پنجم (دسترسی به میدان جهاد و خیابان علم الهدی) اواخر خردادماه سال آتی به بهره برداری خواهد رسید.