روابط عمومی شهرداری اراک

شهرداری اراک در خدمت شهروندان عزیز؛پیام گیر 137؛تلفکس:3124820؛سامانه پیام کوتاه:30007137

مطلب شماره 258
ساعت ۱٢:٢٠ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/٥/٢٥   کلمات کلیدی: روابط عمومی شهرداری اراک

معاون فنی و عمرانی شهرداری اراک:

عده ای بدون اطلاع پیرامون پروژه های عمرانی اظهار نظر می کنند

 

 

 

ایسنا

معاون فنی و عمرانی شهرداری اراک گفت:متاسفانه برخی افراد و جریانها بدون اینکه اطلاعات دقیق و فنی از وضعیت فعلی پروژه های عمرانی داشته باشند به عناوین مختلف بر توقف انجام فعالیتهای عمرانی شهری تاکید می کنند در حالی که با وجود مشکلات کمبود نقدینگی برنامه های عمرانی با تمام توان در حال اجرا می باشد.

مهندس قاسم خراجی در جمع اهالی رسانه استان مرکزی،با بیان این مطلب افزود:پروژه های عمرانی شهرداری اراک براساس اولویتها  و برنامه های سال جاری در حال اجرا بوده و تا پایان سال چند پروژه در حوزه های مختلف عمرانی به بهره برداری خواهد رسید.

وی با اشاره به وضعیت نامطلوب اقتصادی شهرداری عنوان کرد:در حال حاضر سازمان عمران شهرداری با مشکل عدم پرداخت بالغ بر 80 میلیارد ریال از مطالبات پیمانکاران روبرواست ضمن اینکه از ابتدای امسال تاکنون حدود 73 میلیارد ریال از حساب شهرداری به دلیل صدور اجراییه و پایان زمان قانونی توسط دستگاه قضایی برداشت شده که این موضوع نیز مشکلات جدی در انجام امور مختلف شهری ایجاد کرده است.

خراجی تاکید کرد:خوشبختانه با وجود مشکلات موجود و شرایط خاص شهرداری،تدابیر مناسبی اتخاذ شده تا شاهد کمترین آسیب در روند انجام امور مختلف عمرانی و خدماتی در شهر اراک باشیم.

معاون فنی و عمرانی شهردار اراک به حجم ترافیکی در میدان محیط زیست اشاره کرد و افزود:با توجه به حجم بالای عبور و مرور که در این میدان وجود دارد،عملیات اجرایی پروژه تقاطع غیرهمسطح میدان محیط زیست نیز در حال اجرا می باشد که به منظور کاهش بار ترافیکی این محدوده پیش بینی احداث رو گذر در کمربندی،اجرای معبر کندرو در کنار این روگذر و همچنین احداث یک زیرگذر در معبر مجاور این میدان شده است.

خراجی افزود:در حال حاضر عملیات خاکی این پروژه در حال انجام بوده و مذاکراتی با پیمانکاران در خصوص احداث عرشه فلزی پل صورت گرفته که امیدواریم مطابق برنامه پیش بینی شده تا پایان این سال این پروژه نیز آماده بهره برداری شود.


وی در خصوص طرح اصلاح هندسی میدان صنعت گفت:طرح اصلاح مهندسی این محدوده نیز مطابق طرح تفضیلی و اطلاعات مشاور پروژه در حال اجرا می باشد که با همکاری شرکتهای کمباین و ماشین سازی کار واگذاری و تملک محدوده واقع در مسیر طرح انجام شده و عقب نشینی هتل امیر کبیر نیز صورت گرفته است.

وی با اشاره به انجام عملیات اجرای پروژه زیرگذر میدان انقلاب افزود:این پروژه با توجه به نحوه اجرا و انجام بیش از 60 در صد عملیات به شکل حفاری در زیرزمین شاید به ظاهر نمودی برای شهروندان نداشته باشد،اما قطعاً با شروع عملیات بتونی و اجرای سازه فلزی این پروژه نمود بیشتری خواهد داشت.

خراجی عبور تاسیسات خدماتی شهری در مسیر اجرای پروژه های عمرانی را از موارد اجتناب ناپذیر عنوان کرد و گفت:عبور خط اصلی گاز فشار قوی و 5 رشته قنات از جمله موانع اجرای طرح بود که سبب ایجاد مشکلاتی در روند اجرای پروژه شد،اما خوشبختانه با تعامل و همکاری دستگاههای خدماتی این موارد مورد توجه قرار گرفته است.

وی با اشاره به اختصاص بالغ بر 35 میلیارد ریال اعتبار از محل اعتبارات استانی و بودجه ای شهرداری برای اجرای این زیر گذر،گفت:تملک واحدهای تجاری در محدوده شهرداری کرهرود که در مسیر اجرای پروژه قرار دارند نیز از جمله اقدامات برای احداث معبر به عرض 60 متر است که در حال حاضر رایزنی هایی برای واگذاری این واحدها انجام شده است.

خراجی از بهره برداری از پروزه زیرگذر میدان انقلاب تا پایان امسال خبر داد.

خراجی در ادامه به انجام مراحل پایانی تصویب طرح جامع میدان شهدا در مراجع مربوط اشاره کرد و گفت:با توجه به اینکه  در بودجه سال 89 اعتباری برای اجرای این طرح دیده نشده در صورت تصویب آغاز عملیات اجرای آن به سال آینده موکول خواهد بود،اما احداث پارکینگ های طبقاتی میدان شهدا و شورا که یکی از بخشهای طرح جامع میدان شهدا به شمار می روند در دستور کار شهرداری برای سالجاری قرار دارند.

وی ضمن قدردانی از همکاری و تعامل مدیر ارشد استان و معاونت عمرانی استانداری در خصوص  رفع مشکلات اجرای پروژه های عمرانی تصریح کرد:در بازدید اخیر استاندار از روند اجرای برخی پروژه ها قول اختصاص اعتبارات مناسب و خاص برای این دو پروژه داده شد و امیدواریم با اختصاص این اعتبارات بتوان حداقل یکی از این دو پروژه را در سالجاری آماده بهره برداری نمود.

خراجی به توزیع  35 هزار تن آسفالت در مناطق مختلف شهری در سالجاری اشاره کرد و گفت:در اجرای عملیات آسفالت براساس نیازها و اولویتها ی اعلام شده از سوی مدیران مناطق اقدام شده ضمن اینکه هر سه منطقه شهری به صورت یکسان مورد توجه قرار گرفته است.

وی شهر صنعتی،انتهای داوران،شهرک علی ابن ابیطالب و شهرک ولیعصر را از مناطق الویت دار حاشیه ای برای انجام آسغالت و جدول گذاری عنوان کرد.

معاون فنی شهردار اراک ضمن تاکید بر ضرورت ساماندهی مبلمان شهری به ویژه در بافت مرکزی شهر اراک افزود:عملیات پیاده رو سازی هم اکنون در معابر مرکزی شهر در حال انجام است که این اقدام در راستای اجرای طرح جامع مبلمان شهری صورت گرفته و سعی شده است از یک نوع مصالح که با شرایط آب و هوا شهر اراک نیز سازگار باشد استفاده کند.

در اجرای پروژه ها اغلب درختان موجود در مسیر طرح با جابجایی به مکان های مناسب انتقال پیدا کرده اند ضمن اینکه به ازای قطع هر درخت حداقل سه تا پنج اصله درخت جایگزین خواهد شد.

وی اجرای پروژه بزرگراه امیرکبیر(55متری)را از نیازهای اصلی شهر اراک دانست و گفت:با توجه به اینکه آیتم های مختلفی توسط مشاور طرح پیش بینی شده قطعاً اجرای این پروژه علاوه بر کاهش بار ترافیکی در این محدوده نقش مهمی در احداث معابر خروجی منتهی به مرکز شهر خواهد داشت.

وی تاکید کرد:با توجه به اتمام زمان قانونی اجرای این طرح قطعاً باید شورای شهر اراک نتیجه نهایی برای تمدید زمان اجرا را به شهرداری اعلام کند.

قاسم خراجی توضیح داد:در صورت به نتیجه رسیدن بحث انتشار اوراق و تعامل مناسب با مدیران ارشد استان برای اختصاص بخشی از اعتبارات مورد نیاز حتی می توان بدون مشارکت سرمایه گذار این پروژه را اجرایی نمود چرا که توانمندی و پتانسیل اجرای این پروژه در شهرداری وجود دارد.

معاون فنی و عمرانی شهرداری اراک در خصوص فعالیت های باقی مانده تقاطع غیرهمسطح میدان جهاد عنوان کرد:زیرسازی و آسفالت معابر زیرگذر شماره 5 پل میدان جهاد انجام شده است که کارایی این معبر با شروع عملیات اجرایی پروژه 55 متری و احداث زیرگذر میدان ولیعصر بیشتر قابل مشاهده خواهد بود و در حال حاضر اجرای فضای سبز و روشنایی این معبر نیز به اتمام رسیده و برای عبور و مرور قابل استفاده است.

وی خاطرنشان کرد:تکمیل احداث پل شهرک ولیعصر ظرف یک هفته آینده،آسفالت و جدول گذاری معبر حد فاصل خیابان مبارک آباد به کمربندی جنوبی و تقاطع تره بار،اجرای زیرسازی و آسفالت بلوار آشتیانی،احداث خیابان 20متری مهارا از میدان بسیج تا تقاطع قنات ناصری،ادامه تعریض کمربندی شمالی ارک حدفاصل میدان امام خمینی تا میدان امام حسین،تکمیل ایستگاه آتش نشانی شهرک ولیعصر،تخریب و بازسازی پل ابوذر و انتهای خیابان شهدا (کشتارگاه) و احداث بلوار 55 متری الهیه حدفاصل مبارک آباد و جایگاه CNG از دیگر اقداماتی است که در دستور کار قرار دارد.