روابط عمومی شهرداری اراک

شهرداری اراک در خدمت شهروندان عزیز؛پیام گیر 137؛تلفکس:3124820؛سامانه پیام کوتاه:30007137

مطلب شماره 24
ساعت ۱٠:۳۳ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٧/۱٠/۱٦   کلمات کلیدی:

برگزاری نشست توجیهی شهرداران استان مرکزی در زمینه طرح مالیات بر ارزش افزوده

نشست توجیهی شهرداران استان مرکزی در زمینه طرح مالیات بر ارزش افزوده برگزار شد.

مدیرکل امور مالیاتی استان مرکزی در این جلسه گفت:یکی از بزرگترین اشکالات سیستم مالیاتی کشور،نداشتن اطلاعات دقیق از گردش مالی است به گونه ای که تنها افرادی که اطلاعات مالی آنها شفاف و روشن است مالیات کامل پرداخت می کنند.


حسین بنی صفار با بیان اینکه اختلاف در پرداخت های مالیاتی همواره مورد اعتراض اقشار پرداخت کننده مالیات بوده است،گفت:در نظام کنونی مالیاتی کشور،دریافت مالیات از افراد به صورت تشخیصی و یا بر مبنای خود اظهاری انجام می گیرد که در طرح مالیات بر ارزش افزوده با دقیق شدن اطلاعات اقتصادی بخش های مختلف کشور،عدالت مالیاتی به صورت کامل در جامعه محقق خواهد شد.

وی با اشاره به برخی انتقادات از طرح مالیات بر ارزش افزوده و نگرانی های ایجاد شده از آن گفت:متاسفانه برخی از افراد که پیشتر نظام مالی آنان شفاف نبود و مالیات کمتری پرداخت می کردند،با اجرای این طرح منافع خود را در خطر دیده اند و با جوسازی اجرای آن را به تعویق انداخته اند که بزودی این طرح با تدوین ساز و کارهای لازم اجرایی خواهد شد.

بنی صفار با بیان اینکه با ابلاغ این طرح به دولت،تعویق اجرای آن بر عهده قانونگذار است،بیان داشت:رییس جمهور با استفاده از اختیارات ویژه خود،زمانی را برای تبیین این طرح در میان واحدهای مشمول در این مرحله در نظر گرفت که با پایان یافتن آن،طرح مالیات بر ارزش افزوده اجرا می شود.

مدیر کل امور مالیاتی استان مرکزی با یادآوری اینکه،مالیات بر ارزش افزوده در بسیاری از کشورها بزرگترین منبع درآمد دولت در اجرای طرح های عمرانی و خدماتی است،گفت:براساس این طرح،سه درصد مالیات بر ارزش افزوده در نظر گرفته شده است که از این میزان 5/1 درصد در اختیار شهرداری ها و 5/1 درصد مابقی نیز به حساب خزانه واریز خواهد شد.

به گفته وی،در قانون مالیات بر ارزش افزوده تنها برخی از کالاها از شمول این مالیات خارج هستند و به غیر از آنها استثنایی در نظر گرفته نشده و همه نوع خرید و فروش مشمول این قانون خواهد بود.

بنی صفار از پیش بینی مالیات مضاعف بر ارزش افزوده برای واحدهای آلاینده در این قانون خبرداد و عنوان داشت:بر اساس طرح مالیات بر ارزش افزوده،مالیاتی معادل یک درصد برای واحدهای آلاینده در نظر گرفته شده است که این واحدها مکلف هستند برابر با قانون نسبت به پرداخت آن اقدام کنند.

مدیرکل امورمالیاتی استان مرکزی توضیح داد:واحدهای آلاینده مورد تایید محیط زیست،در صورتی که در حوزه شهری قرار گرفته باشند باید مالیات مضاعف خود را به شهرداری های محل و در صورتی که خارج از محدوده شهری باشند باید آن را به حساب وزارت کشور واریز کنند تا برابر ضوابط هزینه شود.

وی بر ضرورت ارایه اظهارنامه های مالیاتی افراد مشمول در مرحله اول طرح مالیات بر ارزش افزوده تاکید کرد و گفت:بسیاری از مشمولان در روزهای گذشته نسبت به ارایه اظهارنامه های مالیاتی خود اقدام کرده اند و آن دسته از افراد که تاکنون نسبت به ارایه اظهارنامه مالیاتی خود اقدام نکرده اند تنها تا 12 نیمه شب امشب فرصت دارند به ادارت امور مالیاتی مراجعه و تسویه حساب دریافت کنند.

بنی صفار تاکید کرد:در صورتی که افراد نسبت به ارایه اظهارنامه مالیاتی خود در موعد مقرر اقدام نکنند بر اساس قانون،به ازای هر ماه به صورت روز شمار جریمه های تصریح شده در قانون برای آنان لحاظ خواهد شد.

مدیرکل دفتر شهری و روستای استانداری مرکزی نیز گفت:هم اینک بخش بزرگی از منابع مالی شهرداری ها از محل تجمیع عوارض تامین می شود که با اجرا شدن طرح مالیات بر ارزش افزوده،شهرداری ها این منبع مالی را از دست خواهند داد که می طلبد شهرداران استان با برنامه ریزی به گونه ای عمل کنند که در روزهای پایانی سال قادر به پرداخت حقوق کارکنان خود باشند.

کیومرث محمودی با بیان اینکه سازمان امور مالیاتی باید در پرداخت سهم شهرداری ها از محل مالیات بر ارزش افزوده سرعت عمل داشته باشد،عنوان داشت:سرعت پرداخت مالیات های پرداختی مردم در قالب طرح مالیات بر ارزش افزوده می تواند بسیاری از مشکلات مربوط به شهرداری ها را برطرف کند.

وی با اشاره به دریافت مالیات از واحدهای آلاینده و اهمیت توجه شهرداری ها به شناسایی این واحدها گفت:در قالب این طرح،تمامی واحدهای آلاینده موظف هستند یک درصد مالیات پرداخت کنند که درصورت قرار داشتن این واحدها در محدوده شهری،واحدهای آلاینده به شهرداری ها باید 5/2 درصد مالیات بر ارزش افزوده بپردازند.

محمودی تاکید کرد:در صورت تعلل شهرداران در مشخص نکردن ابن واحد تا پایان اسفندماه سال جاری،امکان دریافت مالیات مضاعف در نظر گرفته شده برای واحدهای آلاینده تا سال بعد از آن وجود نخواهد داشت و شهرداری ها از محل درآمد مالیاتی آن محروم خواهند شد.

مدیرکل دفتر شهری و روستایی استانداری مرکزی در ادامه با بیان اینکه تمامی خریدهای شهرداری ها مشمول مالیات بر ارزش افزوده هستند،گفت:قانونگذار در این زمینه تصریح کرده است که در پایان هر سه ماه،شهرداری ها می توانند با ارایه فاکتورهای خرید خود،مالیات بر ارزش افزوده خود را مسترد کنند.

وی تاکید کرد:متاسفانه در بسیاری از شهرداری های استان در بخش خرید توجه ای به نگهداری اسناد خرید کالا صورت نمی گیرد که می طلبد شوراهای اسلامی شهر و روستا،به منظور نگهداری این اسناد و رسیدگی به آن،به شهرداران اختیار انتصاب مامور رسیدگی به این امور را واگذار کنند.

محمودی به تبصره ذیل ماده 2 طرح تحول اقتصادی و حذف عوارض و مالیات سوخت اشاره و با بیان اینکه 60 درصد از درآمد شهرداری ها از این محل تامین می شود،گفت:با حذف این درآمدها،تاکنون منبع جدیدی به عنوان جایگزین درآمد برای شهرداری ها در نظر گرفته نشده است که در صورت تامین نشدن آن،بسیاری از شهرداری های استان مرکزی حتی قادر به پرداخت حقوق کارکنان خود نیز نخواهند بود.

شهردار اراک نیز در این جلسه گفت:سازمان های وابسته به شهرداری از جمله سازمان های زیان ده هستند و باید مشخص شود در قالب این طرح چگونه مالیت بر ارزش افزوده خدمات ارایه شده توسط آنان باید محاسبه شود.

علی اکبر کریمی افزود:سازمانی مانند اتوبوسرانی اراک در چند ماه گذشته موفق به پرداخت حقوق به کارکنان خود نبوده است و سازمان امور مالیاتی اخیراً برای چنین سازمانی 400 میلیون تومان مالیات تعیین کرده است که مشخص نیست که این مالیات به چه روش و اعتبار آن باید از کجا تامین شود.

در این نشست شهرداران کرهرود،فرمهین،شازند،تفرش و دلیجان با اشاره به اینکه مشکلات بسیاری فراروی شهرداران در اجرایی نمودن این طرح دارد از کارشناسان امور مالیاتی استان خواستند تا آموزش هایی بیشتری را به شهرداران برای چگونگی محاسبه مالیات بر ارزش افزوده در حوزه شهرداری ها ارایه کنند.