روابط عمومی شهرداری اراک

شهرداری اراک در خدمت شهروندان عزیز؛پیام گیر 137؛تلفکس:3124820؛سامانه پیام کوتاه:30007137

مطلب شماره 26
ساعت ٧:۳٧ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٧/۱٠/٢۸   کلمات کلیدی:

شهردار اراک خبر داد:

 

عدم افزایش عوارض شهرداری در سال آینده

 

پیش بینی تمهیدات تشویقی شهرداری برای رفع مشکل شهروندان و ارایه تخفیف های ویژه

 

طرح ویژه تشویقی به مناسبت ایام ا... دهه فجر

 

شهردار اراک گفت:با توجه به مشکلات خاص بوجود آمده در بخش ساخت و ساز و رکود موجود در این بخش،شهرداری اراک با در نظر گرفتن شرایط کنونی و در جهت مساعدت و همکاری با شهروندان در عوارض سال آینده هیچ گونه افزایشی لحاظ نکرده است.


 

دکتر علی اکبر کریمی در نشست مطبوعاتی با حضور خبرنگاران رسانه های جمعی در محل سالن جلسات شهرداری با بیان این مطلب افزود:شهرداری سازمانی مبتنی بر نظام مالی نقدی است به این معنا که شهرداری ابتدا باید درآمدی کسب نماید بعد این در آمد را در جهت خدمات رسانی به شهروندان و توسعه و آبادانی شهر هزینه نماید.

وی ادامه داد:برخلاف بسیاری از سازمان ها که هزینه ای هستند و طرح ها و برنامه های خود را در قالب بودجه سالیانه تعریف نموده و در طول سال از دولت اعتبارات نقدی دریافت کرده و هزینه می کنند،سهم کمک های دولت به شهرداری در قالب بودجه های استانی بسیار کم می باشد و اعتبارات استانی سهم آنچنانی در درآمدهای شهرداری ندارند و کفاف هزینه های بالای توسعه و نوسازی بسترهای شهری و خدمات رسانی مستمر به شهروندان را نمی دهد.

کریمی افزود:با توجه به اینکه در آمدها و هزینه های شهرداری در محدوده شهر است بدین لحاظ شهرداری متکی به عوارضی است که از مردم دریافت می کند و خدمات ارائه شده به مردم نیز از این منبع است.

وی اظهار داشت:با توجه به شرایط کنونی و رکود موجود در بخش ساخت و ساز و مشکلات عدیده ای که برای بسیاری از پیمانکاران و فعالان در بخش ساخت و ساز و مردم به وجود آمده و با در نظر گرفتن پیش بینی کارشناسان مبنی بر ادامه این رکود،‌شهرداری جهت رفع بخشی از مشکلات مردم و مساعدت و همکاری با شهروندان همچنین جلوگیری از توقف پروژه ها در این بخش و مسائل و مشکلات بسیاری که در پی خواهد داشت،با نظر مساعد شورای اسلامی شهر اراک در پیش بینی عوارض سال آینده هیچگونه افزایشی در نظر نگرفته،ضمن ثبات در این مقوله،‌در بخش هایی از عوارض سال آتی کاهش تعرفه نیز لحاظ شده است.

شهردار اراک گفت:علاوه بر عدم افزایش عوارض شهرداری در سال آینده،شهرداری تمهیدات تشویقی بسیار مناسب برای رفع مشکل شهروندان اتخاذ نموده و تخفیف های ویژه و قابل توجهی اعمال نموده است.

وی افزود:کلیه شهروندانی که به شهرداری بدهکارند،اعم از عوارض نوسازی،عوارض کسبی و دیگر عوارض ها،همچنین کمیسیون ماده صد اگر تا تاریخ 15/12/87 جهت تسویه حساب به شهرداری مراجعه نمایند از 15% تخفیف قطعی برخوردار خواهند شد.

وی ادامه داد:در این طرح یک امکان ویژه برای شهروندانی که در کمیسیون ماده صد پرونده داشته و مشکل آنها حل نشده،‌پیش بینی شده بدین ترتیب که کسانیکه موفق به دریافت پایان کار و مفاصا حساب نشده اند،‌یا حکم تخریب برای آنان صادر گردیده،‌در کمیسیونی ویژه به پرونده آنان رسیدگی و در صورت تطبیق با ضوابط و آراء و تحت شرایط خاص و عدم مغایرت با مفاد قانون مشکل آنان بررسی و مرتفع خواهد شد.

کریمی گفت:البته برای رسیدگی به تخلفات ساختمانی ساز و کار ویژه و فرمت خاصی طراحی شده و   کمیسیون های ویژه ای در این رابطه شکل گرفته که شهروندان را در حل مسائل یاری خواهند نمود؛همچنین افرادی که تا تاریخ 15/12/87 جهت تقسیط بدهی خود به شهرداری مراجعه کنند،ضمن انجام تقسیط با شرایط مناسب هیچگونه کارمزدی از آنان دریافت نخواهد شد.

دکتر علی اکبر کریمی،شهردار اراک در پایان اظهار داشت:به مناسبت سی امین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی و ایام ا... دهة فجر،‌شهرداری طرح تشویقی بسیار ویژه ای را با رقم و درصد تخفیف قابل توجه به شورای اسلامی شهر ارائه داده که امیدواریم با تصویب این طرح شهروندان از این سیاست های تشویق بهره مند شوند و شهرداری بتواند با اجرای طرحهای مذکور رضایت خاطر شهروندان را جلب نماید.