روابط عمومی شهرداری اراک

شهرداری اراک در خدمت شهروندان عزیز؛پیام گیر 137؛تلفکس:3124820؛سامانه پیام کوتاه:30007137

مطلب شماره 32
ساعت ۱۱:٤٠ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٧/۱٠/۳٠   کلمات کلیدی:

تشکیل جلسه کارگروه پشتیبانی خدمات شهری کمیته

پدافند غیرعامل استان

جلسه کارگروه پشتیبانی خدمات شهری،‌کمیته پدافند غیرعامل استان مرکزی،‌در محل معاونت هماهنگی امور عمرانی،‌استانداری مرکزی با حضور مدیران و رؤسای سازمان ها و ادارت و مسئولین استانی برگزار گردید.


در این جلسه علی اکبر کریمی،شهردار اراک،به عنوان ریاست کارگروه پشتیبانی خدمات شهری عنوان داشت:در حال حاضر پدافند غیر عامل یکی از مهمترین و حساس ترین مقوله ها در کشور می باشد که باید به صورت جدی و با سرعت و دقت لازم پیگیری شود.پدافند غیرعامل در مقابله با بحرانهای احتمالی بوجود آمده در بسیاری از کشورهای دنیا به عنوان مبحثی نهادینه شده و با ساز و کار مشخص تبیین شده است.در این زمینه علاوه بر برنامه ریزی های استراتژیک کوتاه مدت،‌میان مدت،‌و بلند مدت،‌به کارگیری تکنولوژی روز نقش به سزایی داشته است.با نگاهی به شرایط کنونی جهانی و خصوصاً شرایط منطقه ای و موقعیت ویژه جمهوری اسلامی ایران می توان به اهمیت پدافند غیرعامل پی برد.

شهردار اراک با تأکید بر لزوم اهتمام تمام مسئولین در پیگیری این مبحث خواستار تلاش دو چندان مسئولین استانی در این زمینه شد.

وی با تشریح مفهوم و نحوه عملکرد پدافند غیرعامل به تبیین ساختار کارگروه پشتیبانی خدمات شهری و عنوان شرح وظایف هر یک از کارگروههای زیر مجموعه پرداخته و اظهار داشت:مقوله پدافند غیرعامل در کلیه پروژه های عمرانی و فنی در تمامی سطوح باید اعمال گردد ،‌پدافند غیرعامل در پروژه های مذکور در 3 سطح باید مورد توجه قرار گیرد : الف –مرحله طراحی پروژه  ب –مرحله اجرای پروژه     ج-مرحله اتمام (پروژه های اجرا شده و در حال بهره برداری ) ، که در زمینه طراحی پروژه  بایدکارشناسی علمی و دقیق صورت گیرد . درمرحله اجرای پروژه بازبینی لازم صورت گرفته و نظارت دقیق انجام شود .درمورد پروژه های در حال بهره برداری تدابیر لازم پیرامون پدافتند غیر عامل اتخاذ گردد . در این زمینه تأکید بر روی پروژه های صنعتی است خصوصاً در بخش طراحی پروژه ها  مقوله پدافند غیر عامل ،‌می بایست به عنوان محور اساسی قرار گیرد . کریمی گفت : یکی از اساسی ترین نکات تعریف بیانیه نیاز می باشد که می بایست از کوچکترین تا بزرگترین سطح صورت پذیرد و در برگیرنده یک محله ،‌منطقه ، شهر ،‌و در نهایت استان باشد .ابتدا تعریف صورت مسئله انجام گرفته و تعریفی از وضع موجود داشته باشیم آنگاه بدانیم مهمترین وظیفه مدیران ومسئولان شهری چیست ؟در صورت تأمین نیازمندیهای مردم در شهر در هنگام بحران قطعاً‌ مقاومت مردم تداوم پیدا خواهد کرد ،‌این نیازمندیها تقریباً به 6 دسته تقسیم می شوند که باید برای چگونگی رفع آنها در هنگام بحران برنامه ریزی دقیق صورت گرفته و تدابیر لازم اندیشیده شود .این نیازمندیها عبارتند از : 1-نیازمندیهای معیشتی ( امکانات اولیه و ضروری زندگی ) 2-آب و غذا 3-ارتباطات 4-دسترسی ها ( پل جاده –معابر ) 5-امداد رسانی 6-هدایت به مکان های امن

علی اکبر کریمی با تشریح هر یک از این مقوله ها عنوان کرد ، با در نظر گرفتن بحران های احتمالی بوجود آمده می بایست برنامه ریزی دقیق صورت گرفته و راهکارهای لازم اندیشیده شود و ساز و کارهای خاص تبیین گردد . یکی از مسائل پایه ای واساسی ساخت و شناسایی مراکز امن و قابل استفاده در بحران ها می باشدکه متناسب با نوع بحران باید این مکان ها شناسایی شده و امکانات پایه ای لازم جهت استقرار در آنها در نظر گرفته شود .مهمترین کانون های قابل استفاده در این زمینه ، مدارس ،مساجد ،‌ادارات ، سالن های ورزشی و برخی ساختمان های انتظامی می باشند . در این خصوص احداث سالن های چند منظوره در رأس کار شهرداری قرار گرفته و درجهت تحقق این امر 3 پروژه در سطح استان تعریف شده است ،‌در شهر اراک نیز احداث سوله چندمنظوره در کنار مجموعه ورزشی شهرداری با کلیه امکانات پایه ای لازم پیش بینی گردیده ،‌در ادامه کریمی گفت : در مبحث تهدیدات خارجی ،‌تهدید دشمن جدی است ،‌و غفلت از این تهدید ما رادچار پشیمانی خواهد کرد . آمادگی برای قرار گرفتن در شرایط بحران دو حسن را در بردارد : الف –ایجاد اطمینان در ما ب-ایجاد باز دارندگی و رعب و ترس در دشمن در ادامه این جلسه نمایندگان و مدیران سازمانها و ادارات حاضر در جلسه به ارائه نظر و بحث و بررسی پیرامون شرح وظایف محوله پرداختند.

علی اکبر کریمی در پایان این جلسه ضمن تقدیرو تشکر از حضار و قدردانی ازارائه نظرات تخصصی ،‌دستور جلسه بعدی را جهت اطلاع و آماده سازی طرحهای کاربردی ارائه کردند.