روابط عمومی شهرداری اراک

شهرداری اراک در خدمت شهروندان عزیز؛پیام گیر 137؛تلفکس:3124820؛سامانه پیام کوتاه:30007137

مطلب شماره 53
ساعت ۱٠:٥٠ ‎ق.ظ روز ۱۳۸۸/۱/۳٠   کلمات کلیدی:

پیام نوروزی دکتر علی اکبر کریمی،شهردار اراک

 

نو شدن دمادم فلسفه،بقای عالم امکان است و رمز پایداری و پیوستگی عالم خلق،در جهان آدمی نیز،تذکر یافتن دمادم و همیشگی به حقیقت وجود انسان که نفخه ربانی است و سرشت انسان که محبت خداوندی است،رمز حیات و درک فتوحات قلبی است.

هم آوایی انسان با نوروز بهار،تجدید حیات باطنی اوست و نوروز آدمی،طلب بهترین و برترین حال ها از خداوند است تا انقلاب عمیق در جان آدمی،به تحول حال او به احسن حال منجر شود.

نوروزی دیگر از راه می‌رسد. نوروزی به استواری دماوند،به قدمت استوره،به تازگی برگهای بهاری.نوروزی دیگر از راه می‌رسد تا کوی و برزن و خیابان پر شود از مردمانی که در پی اینند تا زیبایی افزای این جشن کهن باشند.

چه زیباست که هنگام تحویل سال نو؛این زیباترین ساعات و نابترین لحظات گفتگو با پروردگار در مقابل سفره هفت سین دعای تحویل سال بخوانیم و کلام حق را تلاوت کنیم و اکنون که این حیات طبیعت با ماه فرخنده ربیع الاول میلاد پیامبر عزیزمان آغاز می گردد،بر کنار سفره هفت سین با یاد او و فرزندش،یگانه منجی عالم حضرت بقیه الله اعظم (عج) نجوا می کنیم،باشد تا دعایمان برای ظهورش امسال به استجابت رسد و با حضورش بهار زمین و جانمان به یکباره شکفته شود.پس دست بر دعا به درگاه مهربانترین ها بر میداریم :

یا مقلب القلوب والابصار یا مدبر الیل و النهار یا محول الحول و الاحوال حول حالنا الی احسن الحال

یا مقلب القلوب والابصار؛پروردگارا تو مقلب القلوب و الابصاری که قلب‏ها را به سمت کمال دگرگون مى‏سازی و چشم‏ها را به سوى خود مى ‏دوزی.قلب‏ها چون کرات دگرگون مى ‏شوند؛ولى پس از دگرگونى،باید استوارى یابند؛ اگر قلوب دگرگون شدند و سپس بر دین الاهى استوار گردیدند،ابصار نیز چنین مى‏ شوند؛زیرا ابصار فرمانبردار قلوبند،پس مددمان کن.

یا مدبر الیل و النهار؛لیل و نهار نماد ظلمت و نورند.اگر تو شب و روز را تدبیر مى ‏کنی،ظلمت و نور را هم مى ‏آفرینی.پس فقط تو مى ‏توانی چنان تدبیر کنی که پرده ظلمت از روى دل کنار رود و نور معرفتش بر آینه قلب بتابد.

یا محول الحول و الاحوال حول حالنا الی احسن الحال؛

پروردگارا؛ تحویل حال به احسن الحال همان تغییر سوء حال انسان به حسن حال الهى تو است؛و این تغییر وقتى تحقق مى ‏یابد که:

از پلیدى گناه رهایى مان دهی،زیرا بدترین حال انسان و پست‏ ترین مقام آدم هنگامى است که در باتلاق گناه فرو مى ‏رود.

انجام واجبات را چون چراغى فرا راه ما قرار دهی تا ما را به سوى حسن حال الهى رهنمون شود.زنگار صفات پلید را از آینه دلمان بزدایی تا سوء حال ما به حسن حال نگار تبدیل شود.