روابط عمومی شهرداری اراک

شهرداری اراک در خدمت شهروندان عزیز؛پیام گیر 137؛تلفکس:3124820؛سامانه پیام کوتاه:30007137

مطلب شماره 69
ساعت ٢:٢٢ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٢/٢۳   کلمات کلیدی:

برگزاری اولین جلسه کمیته زیباسازی شهری در شهرداری اراک

 

اولین جلسه کمیته زیباسازی شهری شهر اراک با حضور جانشین شهردار،رییس اداره زیباسازی شهرداری اراک و اعضای دائمی این کمیته با هدف بررسی دو محور اصلی،بهسازی و زیباسازی میادین و بررسی پیرامون طرح جامع مبلمان شهری همچنین طرح های زیباسازی شهری کوتاه مدت در شهر اراک تشکیل گردید.


جانشین شهردار و معاون خدمات شهری شهرداری اراک در این جلسه گفت:نظم و زیبایی شهر اولین جلوه ای است که نگاه هر بیننده ای را به خود جلب می کند و از آنجا که زیبایی شهر با روح و روان مردم شهر در ارتباط است بدین لحاظ کار در این حیطه باید با دقت و ظرافت خاص صورت گیرد.

علیرضا محمودی یکی از محورهای اساسی کاری شهرداری در سال 88 را زیباسازی شهر اراک عنوان کرد و گفت:در گذشته برنامه ریزی مناسبی به لحاظ انسجام،تعریف محورهای اصلی و فرعی و اولویت بندی انجام نگرفته و بعضاً برنامه ها بصورت بخشی انجام شده اند.

وی افزود:با استقلال مناطق شهرداری نیز این روند تشدید شده است و در صورتی که این انسجام شکل گرفته و هماهنگی لازم برقرار گردد،شاهد روند رو به رشد و تاثیرگذاری خواهیم بود و پتانسیل ها به نحو مطلوب به کارگیری خواهند شد.

محمودی ادامه داد:تهیه طرح جامع مبلمان شهری اراک از موارد بسیار مهمی است که انجام می پذیرد.

وی گفت:در بودجه سال 88 ردیف اعتباری خاصی برای این امر در نظر گرفته شده همچنین یک مشاور طرح از طرف شورای شهر به مدیریت مبلمان شهری،معرفی شده است که می بایست پس از بررسی رزومه و انجام مذاکرات لازم،پیش نویس قرارداد تهیه شده و پس از تایید شورای شهر مراحل انجام کار با سرعت انجام گیرد تا بتوانیم روند فراخوان طرح جامع مبلمان شهری را در مدت زمان کوتاه تری برگزار نماییم.

رییس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر اراک نیز در ادامه این جلسه گفت:مبلمان خیابانی،مبلمان ترافیکی،مبلمان سازه های اطلاع رسانی و تبلیغی و مبلمان پارکها مجموعه هایی هستند که مبلمان شهری را تشکیل می دهند و استفاده عمومی دارند.

اشرف بهادری افزود:در راستای تهیه طرح جامع مبلمان شهری جلسات زیادی در شورای شهر برگزار شده و پیگیری های لازم به عمل آمده و در نهایت یکی از متخصصین با تجربه در این زمینه به عنوان کارشناس به حوزه مدیریت مبلمان شهری معرفی شده است که این کارشناس مشاور پس از بررسی ابتدایی شهر به عنوان نظر ابتدایی،کارهای اولیه انجام شده در شهر را بسیار خوب و مثبت تلقی کرده و همچنین پتانسیل شهر را برای انجام کار بسیار قوی توصیف نمود.

وی گفت:متاسفانه در پیگیری جذب کارشناس متخصص و بستن قراردادهای لازم وقفه ایجاد شد که امیدورایم با تشکیل این کمیته مراحل انجام کار بصورت متداوم ادامه یابد.

بهادری کارهای انجام شده در اسفندماه 87 و فروردین ماه 88 را بسیار قوی و مثبت تلقی کرده و از زحمات تمام دست اندرکاران تشکر و قدردانی نمود.

در ادامه این نشست رییس اداره زیباسازی شهرداری اراک نیز گفت:جلوه بصری شهر اولین مطلبی است که در مقابل دیدگان شهروندان قرار می گیرد و بدین لحاظ اهمیت زیباسازی شهری را صد چندان می نماید.

داوود میلادی افزود:در حوزه زیباسازی شهری لازم بود تا از نظرات مجموع مدیران بهره گیری شده و به لحاظ اهمیت موضوع و تصمیمات اتخاذ شده بر مبنای نظرات جمعی باشد،که خوشبختانه تشکیل کمیته زیباسازی پاسخگوی تمامی این دغدغه هاست.

وی با ارایه گزارش عملکرد اداره زیباسازی در سال 87 عنوان کرد:در سال گذشته اعضای محترم شورای شهر از اداره زیباسازی بازدید بعمل آوردند و با شرح وظایف و امکانات موجود بطور کامل آشنا شدند ولی متاسفانه هیچ اعتباری برای زیباسازی در نظر گرفته نشد.

میلادی ادامه داد:در سال جدید خوشبختانه با نظر مساعد مواجه شدیم و ردیف اعتباری برای زیباسازی شهر در نظر گرفته شد،هرچند این اعتبار بسیار ناچیز بوده و پاسخگوی برنامه های طرح ریزی شده نمی باشد.

مدیریت مبلمان شهری شهرداری اراک نیز در ادامه این جلسه گفت:در خصوص دو مقوله مبلمان شهری و زیباسازی شهری صرفاً نباید بدنبال درآمد زایی و مسائل اقتصادی باشیم؛ما شهر را نه تنها بعنوان مکان زندگی بلکه بعنوان جایگاه تعاملات اجتماعی می دانیم و در حال حاضر نیز نگاه ما به مدیریت مبلمان شهری نگاهی ویژه و تخصصی است و سیاست کاری در این زمینه تکمیل پروزه ها و طرح های موجود و سپس شروع طرحهای جدید میباشد.

سعید بیاتیان افزود:اولویت های کارهای سال 88 و دستور کارهای مدیریت مبلمان شهری در سال جدید اصلاح طرح جامع مبلمان شهرداری شهر اراک می باشد.

در ادامه این نشست هر یک از مدیران به ارایه نظرات و پیشنهاد و راهکارهای مدنظر خود پرداختند.

معاونت فرهنگی شهرداری اراک نیز گفت:یک مبحث ایجاد ساختار و ایجاد طرح های مبلمان شهری است،اما مهمتر نگهداری این ساختارهاست که هزینه بسیار زیادی را در بردارد و بعضاً این هزینه های کلان اصلاً به چشم نمی آیند.

مجتبی خراجی گفت:طرح جامع باید از طریق فراخوان عمومی پیگیری شده و برای اجرای آن باید علاوه بر طرح ریزی و مطالعات میدانی مطالعات کتابخانه ای و جمعیتی نیز صورت گیرد؛در این خصوص پیشنهاد می شود یک منطقه بعنوان پایلوت اجرایی در نظر گرفته شود و نتایج و باز خوردها مورد بررسی کامل و دقیق قرا گیرد.

مدیر شهرداری منطقه 3 نیز عنوان کرد:از آنجا که در چیدمان مبلمان شهری و زیباسازی شهری علاوه بر مباحث تخصص سلیقه افراد نیز دخیل می باشد؛لذا وجود ناظرین با تجربه در این زمینه بسیار لازم می نماید.

حجت الله مرادی افزود:همچنین در تهیه طرح جامع باید به تمام جزئیات فیزیکی و فرهنگی توجه شود که متناسب با بافت جمعیتی و جغرافیایی شهر اراک باشد در این طرح باید بصورت فازبندی ایجاد گردد.

مدیر شهرداری منطقه 1 نیز بیان داشت:برخی از موارد جزو تاریخ و فرهنگ است که قابل تغییر نیست و باید حفظ شده و بازسازی شود؛اما بسیاری از موارد باید تغییر کنند تا احساس کهنگی و یکنواختی و فرسودگی در شهر بوجود نیاید و شهروندان تنوع و تغییر را احساس نمایند.

روح الله مجیدی افزود:با استفاده از تجربیات ارزنده همکاران خصوصاً ریاست اداره زیباسازی طرح جامع به گونه ای تهیه شود که ضمن بهره گیری از تمام تجربیات،آینده فکری در تمام وجوه در آن در نظر گرفته شود.

مدیر شهرداری منطقه 2 نیز گفت:بافت جمعیتی و جغرافیایی شهر اراک بافتی ناهمگون و دارای پیچیدگی های خاص خود می باشد و در تهیه طرح جامع مبلمان شهرداری و همچنین زیباسازی شهرداری باید دقت نظر ویژه لحاظ گردیده و بر تمامی این پیچیدگی ها توجه گردد؛ضمن اینکه با توجه به شرایط یاد شده کار در این زمینه بسیار دشوار خواهد بود.

مرتضی میری جمع بندی نظرات مجموع مدیران شهرداری و بهره گیری از آن در تهیه طرح جامع را یکی از عوامل موفقیت آمیز بودن این طرح خواند.

مشاور شهردار و مدیر اداره روابط عمومی شهرداری اراک نیز عنوان کرد:با در نظر گرفتن این مهم که امسال را سال زیباسازی شهرداری در نظر گرفته ایم،تهیه و طرح ریزی طرح جامع یکی از حیاتی ترین مسائل پیش روی ماست که باید با سرعت و دقت پیگیری شود.

مهدی میرزابابایی افزود:برای این طرح باید برنامه کوتاه مدت،میان مدت و بلند مدت تعریف شود و کارهایی که در دست اقدام است باید در راستای این طرح ساماندهی شوند.

وی افزود:در این خصوص برنامه های زیباسازی را می بایست به گونه ای دنبال کنیم که به نیازهای شهروندان پاسخ داده شود و توقعات مردمی برآورده گردد.

میرزابابایی گفت:یکی از مشکلات و معضلات شهری دیوار نویسی و پوسترهای تبلیغاتی بی حد و مرز تخریب کننده در سطح شهر است که چهره شهر را  بسیار زشت و زننده کرده و لازم می نماید برخورد قانونی با این تبلیغات غیرمجاز صورت پذیرد و تبلیغات تجاری ساماندهی گردد.